Pierwszym etapem powinno być zawsze stworzenie roboczego konspektu pracy pozwoli on na zebranie materiałów i przygotowanie wykazu tematów, które chcemy ująć w naszej pracy. Prace licencjackie są z reguły pracami przeglądowymi, stąd też konieczność skupienia się właśnie na czysto technicznym aspekcie ich przygotowywania. Od samego początku warto prowadzić sobie mini-rejestr zgromadzonych pozycji bibliografii.
Po uszeregowaniu konspektu należy przystąpić do opracowania właściwej treści. Pierwsze jej wykonanie będzie tylko szkicem roboczym i zmieni się wielokrotnie, zanim osiągnie kształt ostateczny. Na tym etapie możemy każdą pozycję literatury oznaczać roboczym symbolem, na przykład kolejnymi liczbami, i w tej postaci osadzać cytaty w tekście naszej pracy.
Symbole, które nadaliśmy kolejnym pozycjom bibliografii są jedynie oznaczeniami roboczymi. W końcowej wersji bibliografię należy uszeregować alfabetycznie według nazwisk autorów i po ułożeniu całej bibliografii nadać następującym po sobie pracom oznaczenia ostateczne, jeśli zdecydujemy się na takie oznaczanie cytowań w tekście. Bardziej poprawną jednak opcją jest osadzanie bibliografii zgodnie ze schematem (Nazwisko, Inicjał, rok publikacji).
Każdy schemat oznaczania cytowań będzie poprawny, choć nie każdy równie praktyczny. Przedstawiony wyżej schemat jest najbardziej czytelny i profesjonalny. Najważniejsze jest jednak, aby konsekwentnie stosować dokładnie tę samą metodę wprowadzania cytatów i ten sam schemat opisu bibliograficznego. Poszczególne prace licencjackie mogą się między sobą różnić narzuconymi przez uczelnię wymaganiami technicznymi.