Studia wyższe w założeniu trwają trzy do pięciu lat. Na niektórych kierunkach (np. medycynie) zdobywanie wiedzy zakończone obroną dyplomu trwa sześć lat.
Reforma bolońska, której Polska jest sygnatariuszem, zreformowała ścieżkę edukacji wyższej. Teraz jest ona podzielona na trzy etapy: studia I stopnia (studia licencjackie), studia II stopnia (uzupełniające, kończące się uzyskaniem tytułu zawodowego magistra) oraz studia III stopnia. Tylko na kilku kierunkach (np. na prawie) proces zdobywania wiedzy nie zmienił się.
Studia I stopnia kończy ta osoba, która zda i zaliczy wszystkie egzaminy z przedmiotów objętych obowiązkowym programem studiów. Oprócz tego pisana i broniona jest praca licencjacka, która stanowi naukowe ujęcie pewnego problemu teoretycznego lub praktycznego (z biznesowego punktu widzenia lepiej dla studenta, jeśli porusza zagadnienia praktyczne i proponuje rozwiązanie praktycznych problemów, wówczas od razu może z sukcesami rozpocząć życie zawodowe).
Studenci mają też czas na szkolenia i powinni z nich skorzystać, gdyż po zakończeniu nauki na szkolenia mogą nie mieć czasu ani możliwości uczestnictwa w kursach, zajęciach, dzięki którym nabędą nowe umiejętności, wiedzę pożądaną przez pracodawców czy określony (dochodowy) segment rynku.
Szkolenia dotyczą praktycznych spraw i są prowadzone przez profesjonalistów. Dzięki takim szkoleniom student dowie się tego, czego profesorowie i doktorzy nie przekazują na zajęciach.